Dokumentacja w oświacie to morze papierów. Dziennik jest podstawowym dokumentem, którego używasz. Dziennik psychologa szkolnego (specjalisty, pedagoga) różni się od innych. Jest wyjątkowy, jak Ty. Wpisy też będzie miał inne.
Jaki dziennik dla psychologa szkolnego?
Sprawdź, czy masz odpowiedni dziennik. Nie raz i nie dwa spotykałam się z sytuacją, gdy ktoś posiadał tylko dziennik pomocy pp, albo innych zajęć, i tam próbował wszystko wpisywać. Potrzebujesz dziennika psychologa szkolnego. Czasem znajdziesz go pod nazwą: dziennik specjalisty, lub: dziennik pedagoga/psychologa.
Po czym poznać, że masz dziennik psychologa szkolnego?
Po dużej dowolności w dokonywaniu wpisów.
Gdy korzystasz z dziennika elektronicznego – będziesz mieć możliwość dodawania różnych rodzajów wpisów i wydarzeń na każdy dzień. Gdy masz tylko dziennik zajęć innych – wypełniasz głównie pola związane z tematem i obecnością ucznia.
Jeśli korzystasz z dziennika papierowego (polecam – zajmuje dużo mniej czasu i nie trzeba dysponować dostępem do komputera i sieci). znajdziesz miejsce na:
Datę i godzinę pracy; problem (czyli zagadnienie), podjęte działania, uwagi oraz podpis. Czasem zdarza się, że pola nazwane są inaczej, lub nie ma ich aż tylu – nie przejmuj się, każde wydawnictwo ma swój wzór.
Jak wypełniać dziennik psychologa szkolnego?
Będąc psychologiem w szkole publicznej lub niepublicznej, czy w przedszkolu, musisz wypełniać dziennik pracy. I już.
Potrzebujesz na początek: planu pracy na dany rok szkolny (pisałam o tym tutaj) oraz tygodniowego planu zajęć stałych z dziećmi/uczniami.
Na kolejnych stronach dziennika znajdziesz miejsce na wpisy z dnia codziennego. Każdego dnia wpisujesz, co robiłaś/robiłeś. Brzmi prosto, ale co tam dokładnie wpisać?
Przykładowe wpisy do dziennika psychologa szkolnego
Wyobraź sobie, że jest poniedziałek. Do pracy przychodzisz o 8.00. 8.55-9.40 masz zajęcia z klasą 3b nt bycia dobrym kolegą i koleżanką. o 11.30 spotykasz się na konsultacje z rodzicem Karola z 7a. Jak to będzie wyglądało w dzienniku?
8.00-8.55 Przygotowanie zajęć dla klas IIIa-IIId: Bądź kumplem, nie dokuczaj.
8.55-9.40 Przeprowadzenie zajęć w klasie IIIb: Bądź kumplem, nie dokuczaj. Cel – docenianie różnorodności, nauka doceniania mocnych stron kolegów i koleżanek. Profilaktyka przemocy rówieśniczej.
9.40-9.50 Rozmowa z wychowawczynią klasy IIIb, p. Anną Kowalską ws występowania zachowań przemocowych w jej klasie.
9.50-11.00 Opracowanie Karty Potrzeb Ucznia dla uczennicy Aldony Beatowskiej z klasy ia, na podstawie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej, udostępnienie KPU nauczycielom i wychowawcy.
11.00-11.30 Przygotowanie do spotkania z rodzicem Karola Kowalskiego z klasy VII a.
11.30-12.30 Konsultacja z rodzicem ucznia Karola Kowalskiego (VIIa) – trudności w uczeniu się. Uwagi: zaproponowałam diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej pod kątem specyficznych trudności w uczeniu się matematyki.
Dodatkowe wskazówki do wypełniania dziennika specjalisty-psychologa
Wpisuj swoje wyjścia na szkolenia, rady pedagogiczne, nieobecności z powodu choroby – każdy system jest zawodny. Zdarza się, że dziennik elektroniczny “usunie” część wpisów w tematach zajęć. I klops. Lepiej mieć czarno na białym, co, gdzie i kiedy robiłaś.
Przykładowy wpis do dziennika może wyglądać wtedy tak:
10.10.2023-13.10.2023 – Nieobecność – zwolnienie lekarskie.
15.11.2023 – Udział w konferencji: Uczeń z trudnościami w uczeniu się a TiK. Szanse czy zagrożenia. SP nr 19 w Jarosławcu.
23.03.2024 – Udział w obchodach Dnia Patrona Szkoły.
UWAGA: Dziennik psychologa/specjalisty to jest dziennik pracy. Obowiązuje Cię etyka zawodowa. To oznacza, że im mniej wpisujesz – tym lepiej. Wystarczy, że podasz imię i nazwisko osoby, z którą się spotykasz oraz jak najogólniejszy temat spotkania.
Wypełnianie dziennika może być proste. Czasem nawet przyjemne. Mam nadzieję, że przykładowe wpisy rozwiążą Twoje wątpliwości. Jeśli szukasz innych informacji dotyczących dokumentacji w pracy psychologa szkolnego, mogą Cię zainteresować poniższe wpisy:
Jakie dzienniki wypełnia psycholog szkolny
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna, rewalidacja, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Co jest czym?
Dokumentacja psychologa szkolnego
Uporządkowane wskazówki i wzory dokumentacji znajdziesz w ebooku:
Psycholog szkolny. Poradnik dla początkujących.
(autopromocja)
