3 aplikacje do zarządzania czasem (2)

O narzędziach ułatwiających pracę wspominałam już tutaj: https://barbarabrzoskniewicz.pl/aplikacje-dla-psychologa-szkolnego/

Dzisiaj zapraszam do przeglądu mojego absolutnego TOP 3 jeśli chodzi o zarządzanie czasem dla profesjonalistów.

Narzędzie 1 – Kalendarz Google.

Bo jaki inny? 😉 Przeglądając aplikacje do zarządzania czasem warto zacząć od najprostszych i najbardziej uniwersalnych, czyli od kalendarza.

Powtarzam po raz kolejny – integracja między aplikacjami ratuje cenne minuty, godziny i pozwala na mniej stresu w pracy i po pracy. Psycholog szkolny potrzebuje narzędzi do ogarniania czasu – dni tematyczne, apele, przedstawienia, dni szkoły, festyny, święta państwowe, dni dyrektorskie, terminy składania poszczególnych rodzajów dokumentów, konsultacje – to tylko niektóre „sztywne daty” z jakimi zapoznasz się w kalendarium szkoły, które wpływają na jej działanie. Do tego dochodzą rady pedagogiczne i szkoleniowe, terminy na wprowadzenie dostosowań dla ucznia z nową opinią/orzeczeniem, spotkania zespołów roboczych i zespołów uczących uczniów, terminy związane z ewaluacją efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wszystkie te wydarzenia możesz, a nawet powinnaś, umieścić w kalendarzu. W Google masz możliwość dodania, czy to Twoje osobiste czy pracowe zdarzenie, i zakodowania go odpowiednim kolorem.

Zakładam, że masz też życie osobiste – lekarze specjaliści, dentyści, szczepienia dzieci własnych, ich własne dni kolorowe przedszkolne i szkolne, dni ubierania się na galowo, zajęcia dodatkowe, urodziny… Taaak, może jest ktoś, kto potrafi to wszystko zapamiętać. Ja – nie potrafię. Wolę ustawić sobie przypomnienie na strój galowy czy radę pedagogiczną.

Jeśli miałabyś wybrać tylko jedną aplikację do zarządzania czasem – niech to będzie kalendarz. Czy papierowy, czy elektroniczny- ważne, żeby spełniał swoją rolę i dawał Ci spokój umysłu.

PRO-TIP -> jeśli korzystasz z Notion, Asany, Trello lub innego programu oferującego podgląd kalendarza – również w tym programie możesz zapisywać wydarzenia, spotkania i całą resztę. Niektóre osoby potrzebują obejmować całodniową agendę wzrokiem – podobnie jak w widoku pojedynczego dnia w kalendarzu Google, żeby nie zaplanować sobie zbyt wielu rzeczy na raz (No co, no jak to, JA nie dam rady?).

Narzędzie 2 -Google Keep.

Aplikacja do notatek pozwalająca na zapisywanie również linków, zdjęć, pomysłów na zajęcia, list „do zrobienia” i cokolwiek sobie zapragniesz. Posiada opcję wyszukiwania, umożliwia ustawienie przypomnienia „pop-up”. Ma też inne funkcje – ale z nich nie korzystam, więc się nie wypowiadam. Dodatkowym plusem jest to, że przypomnienie wyświetla się również w kalendarzu google, i można Keep używać razem z pocztą Gmail. Nieoceniona pomoc dla psychologa szkolnego, gdy ktoś łapie Cię na korytarzu i prosi o rozmowę z Jankiem z 4a albo Kasią z zerówki, a ty akurat biegniesz na spotkanie z dyrekcją w sprawie Anieli z 8c 😉 Jak nie zapiszesz, nie przypomnisz sobie, aż do następnego spotkania z odpowiednim nauczycielem

Narzędzie 3 – Aplikacja do zarządzania projektami

Asana, Notion, Trello… dostępnych darmowych opcji jest wiele. Przez długi czas korzystałam z Asany. Stworzyłam checklisty zadań do wykonania na początek roku szkolnego, przed jego końcem, a także takie związane z obowiązkami koordynatora udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Łatwo można projekt skopiować, nadać mu nową nazwę i wykorzystywać wielokrotnie. Zazwyczaj te same rzeczy musiałam zrobić, gdy rodzice przynosili orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a dzięki checkliście nic mi nie umykało (np. powiadomienie wychowawcy czy dyrekcji).

Zapytacie, czy potrzebna jest do tego aplikacja? Oczywiście, że nie jest. Można na papierze – jak kto woli 🙂 Koleżanka zachwala Trello, ale mi osobiście nie przypadł do gustu – im coś jest prostsze tym dla mnie lepiej. Obecnie jestem rozdwojona – niektóre projekty powstają w Asanie, niektóre planuję w Notion w widoku kalendarza.
Wiem jedno – planowanie na papierze sprawdza się u mnie na etapie burzy mózgów. Niestety – papier sam nie potrafi mi przypomnieć, że powinnam coś zrobić, i to już dzisiaj 😉 Jeśli nie ma opcji bzęczenia, buczenia, i nie ma pewności, że mieści się w kieszeni (a mój planer się nie mieści), to małe szanse, bym z niego skorzystała. A Wy musicie sami sprawdzić 🙂

Które opisane aplikacje do zarządzania czasem (a raczej sobą w czasie) dla psychologa szkolnego przypadły Ci do gustu? Których sama używasz? Może masz swoje własne odpowiedniki? Podziel się w komentarzu!

Możesz być zdziwiona, że dużo miejsca poświęciłam zarządzaniu sobą w czasie. W nowo powstającym ebooku dla początkujących psychologów szkolnych zgłębiam to zagadnienie (oraz planowanie i prowadzenie projektów) od wielu różnych stron. Czas nie jest z gumy, a tym bardziej nie chcemy, by nasz czas pracy rozciągał się w nieskończoność. Mamy tylko jedno życie, a praca jest jego częścią, niekoniecznie esencją. Zapraszam Cię do zapisu na listę zainteresowanych – będziesz mogła podejrzeć spis treści oraz pobrać BONUS uzupełniający – Opinie i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – jak je czytać i wykorzystywać w praktyce psychologa szkolnego?

Uwaga – nie jest to post sponsorowany. Wyrażam w nim swoje własne opinie. możesz skorzystać z moich propozycji – ale nie ma takiego nakazu. Post służy celom informacyjnym- od czegoś warto zacząć. Czasem najprostsze (i najtańsze) rozwiązania są najlepsze na początek.

Autopromocja 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *